Kulis: Erdoğan, kabine ve partideki değişim iddialarına son noktayı koydu; Bahçeli ile aralarında sorun var mı, yanıtladı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, başarısız oldukları 31 Mart seçimlerinin ardından kabinede ve A Takımı’nda değişim gerçekleşeceği yönündeki iddialara ilişkin olarak, “Bir değişim yapacaksak, bu değişim bizim belirlediğimiz şartlarda ve takvimde olacak. Birilerinin yönlendirmesine göre hareket etmeyeceğiz. Bu tartışmalar yapılırken, tefrikaya düşmeyeceğiz. Aramıza fitne ve fesat sokmayacağız. Hepimiz bu davanın mensuplarıyız. Medya üzerinden konuşup, birbirinizi suçlar nitelikte davranmayın.” dedi. Erdoğan, Cumhur İttifakı ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile aralarında bir sorun olmadığını da dile getirdi. 

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, Erdoğan, “değişim” beklentilerine yönelik şu ifadeleri kullandı: 

“Teşhis tedavinin yarısıdır”

Seçim sonuçları, bir anlamda, biriken problemlerin günyüzüne çıkmasıdır. Bu problemleri çözmek için teşhisi doğru yapmalıyız. ‘Teşhis, tedavinin yarısıdır’ ilkesi ile hareket edeceğiz. Tespitlerimizi de buna göre yapacağız. Hassas ve titiz davranacağız.

“Bahçeli ile aramızda sorun yok”

“Cumhur İttifakı içinde sıkıntı var” söylentilerine değinen Erdoğan “Son günlerde sanki Cumhur İttifakı içinde bir problem varmış gibi algı oluşturuluyor. Cumhur İttifakı’nda hiçbir sorun yok. Sayın Bahçeli ile görüşmede de bunu bir kez daha teyit ettik” 

Kamuoyunda, son dönemde oluşan, AKP’li milletvekillerinin ve parti yönetiminin yeterince konuşmadıkları ve etkin olmadıklarına yönelik eleştiriler Cumhurbaşkanı’nın da gündemine geldi. Grup yöneticileri, Meclis’teki yasa görüşmelerinde muhalefetin engellemeleri nedeniyle sıkıntı yaşandığını, AKP milletvekillerinin söz alması durumunda, görüşmelerin daha da uzayacağı ve zaman kaybedileceğini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise grup başkan vekilleri ile yaptığı toplantıda “Gerektiği yerde arkadaşlar çıksın, konuşsun. Herkes derdini anlatsın. Yasa çıkmıyorsa ya da görüşmeler uzuyorsa uzasın. Arkadaşlara konuşma imkânı verin” uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir