Açlık Nedeniyle Hastalıklar Arttı: Günlük Sağlıklı Beslenmenin Maliyeti Dudak Uçuklattı

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu üyesi Dr. Özden Çırpar, Türkiye’nin Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yaşam pahalılığının en yüksek olduğu ülke olduğunu vurguladı. Gıda fiyatlarındaki artışın halkın yetersiz ve sağlıksız beslenmesine neden olduğunu ve beslenmeye bağlı hastalıkları artırdığını belirtti.

YÜKSEK YAŞAM PAHALILIĞI VE BESLENME SORUNLARI

Çırpar, Türkiye’nin OECD ülkeleri arasında yaşam pahalılığının en yüksek olduğunu belirtiyor ve gıda fiyatlarının artışının halk sağlığını olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Özellikle dünya genelinde gıda fiyatları düşerken Türkiye’de arttığını ve bu durumun sağlıksız beslenme ve buna bağlı hastalıkların artışına yol açtığını söyledi.

MALİYETLER VE ASGARİ ÜCRET

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin günlük maliyetinin 600 liraya kadar çıktığını belirten Çırpar, dört kişilik bir ailenin asgari ücretle ancak açlık sınırında yaşayabildiğine dikkat çekti. Bu durumun insanların sağlıklı beslenme imkanlarını kısıtladığını ve beslenme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI VE SAĞLIK SORUNLARI

Yüksek gıda fiyatları nedeniyle vatandaşların karbonhidrat, yüksek yağ ve yüksek basit şeker içeren yiyeceklerle beslendiğine dikkat çeken Çırpar, bu durumun obezite, hipertansiyon, diyabet gibi sağlık sorunlarını tetiklediğini belirtti. Ayrıca, protein, taze sebze ve meyve tüketiminin yetersiz olduğunu ve bu durumun sağlık sorunlarını artırdığını dile getirdi.

ÇOCUKLARDA SAĞLIKSIZ BESLENMENİN ETKİLERİ

Özellikle çocukların sağlıklı gelişimi için uygun ve dengeli beslenmenin önemine vurgu yapan Çırpar, ülkemizde büyüme çağındaki çocukların beslenme ihtiyaçlarının karşılanamadığını ve bu nedenle obezite ve bodurluk gibi sorunların yaygınlaştığını belirtti. Bu durumun çocukların bedensel ve ruhsal gelişimini olumsuz etkilediğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir